PCB Nedir?

Elektronik malzemelerin çalışması ve birbirleriyle olan elektriksel iletişiminin sağlanması için gerekli olan malzemedir. PCB yüzeyi ve bu yüzeyde bulunan akım geçen yolların yalıtkan boya ile kaplanmış ve elektronik malzemelerin pcb üzerine montajı için gerekli farklı lehim seçenekleriyle global adı Printed Circuit Board yani kalıplaşmış adıyla kısaca PCB dir. PCB kelimesinin Türkçe de açılımı Baskılı Devre Kartı dır.

PCB, kullanım amacına ve datanın ihtiyacına göre tek yüzlü, çift yüzlü delik içi kaplamalı, çok katlı, alüminyum gibi baz materyallerden oluşabilmektedir. Standart olarak kabul edilen pcb özelliği, 1,6 mm et kalınlığında, 35 µ bakır ve yeşil renkli yalıtkan boya ile beyaz renkli komponent baskı ile üretilmiş kartlardır. Bunun dışında farklı hammadde seçenekleri, farklı plaka kalınlıkları, farklı bakır kalınlıkları, farklı yalıtkan boya renkleri ve farklı komponent baskı renk seçenekleri mevcuttur.

Yalıtkan boya, Pcb üzerindeki bakır yolların korunmasını ve karta lehimlenen komponentlerin bacaklarındaki lehimin yayılmasını önler. Yalıtkan boyanın üzerine basılan ve komponenetlerin değerini, tipini ve konumunu belirten sembol ve yazılar bulunmaktadır. Bu baskı işlemine Eleman Baskısı denmektedir ve serigrafi yöntemiyle uygulanmaktadır. Pcb çizimi özel bilgisayar tasarım programlarıyla yapılmaktadır. Pcb çiziminde istenen her türlü teknik özellik kolaylıkla yapılabilir ve üretim için gerekli olan datanın hazır hale gelmesi sağlanabilir.

PCB Ürünleri;